Oprogramowanie LoMag poza standardowymi możliwościami dokumentów magazynowych, umożliwia również implementację takich funkcji jak:
W celu implementacji powyższych opcji przechodzimy do ustawień oprogramowania () do zakładki . W dolnej części okna znajdziemy listę oraz możliwość dowolnego zarządzania zaawansowanymi funkcjami dokumentów.
Aby wdrożyć na dokument magazynowy jedną z funkcji, należy zaznaczyć () pozycję danej funkcji. Poniżej scharakteryzujemy kolejno każdą funkcje.
Funkcja automatycznego ustawienia kursora w polu kod kreskowy na dokumencie magazynowym jest przydatna wówczas, jeżeli korzystamy z czytnika kodów kreskowych. W oknie dodawania towaru na dokument magazynowy kursor automatycznie ustawia się w polu - poprawna czynność pracy z czytnikiem w celu zeskanowania kodu kreskowego.
W celu włączenia funkcji zaznaczmy () pole , a następnie klikamy .
Sprawdźmy na dowolnym dokumencie efekt funkcji . Uruchamiamy przykładowy dokument (np. ), a następnie, w celu dodania towaru na dokument, klikamy . Zostanie uruchomione okno dodania towaru na dokument PZ; zwróćmy uwagę, gdzie zostanie ustawiony kursor przy uruchomieniu okna.
Za pomocą funkcji przystosowaliśmy stanowisko komplementacyjne do pracy z urządzeniem czytnika kodów kreskowych.
Automatyczne otwarcie okna dodawania kolejnego towaru jest kolejną funkcją do szybszej i wydajniejszej pracy z oprogramowaniem LoMag i czytnikiem kodów kreskowych. Po dodaniu towaru na dokument automatycznie zostaje uruchomione kolejne okno, co pozwala użytkownikowi na szybszą pracę dodawania towarów na dokument. W celu włączenia funkcji zaznaczmy () pole , a następnie klikamy w przycisk .
Funkcja ukrywania ceny zakupów na dokument umożliwia ukrycie pierwotnej ceny, po której towar został zakupiony (w oknie dodawania towaru na dokument WZ). Funkcja może zostać wdrożona, jeśli na przykład na stanowisku komplementacyjnym znajduje się klient i ma bezpośredni wgląd na ekran monitora. Dzięki możliwości ukrycia ceny, klient nie dowiaduje się o pierwotnej cenie towaru.
Poniżej efekt zastosowania funkcji .
Oprogramowanie LoMag umożliwia nam również przyznanie dowolnego rabatu na dany towar - w tym celu w ustawieniach oprogramowania zaznaczamy opcję . W oknie dodawania towaru na dokument znajduje się nowe pole umożliwiające przyznanie odpowiedniego rabatu.
Na dokumentach magazynowych w oprogramowaniu LoMag mamy możliwość także zamieszczenia informacji na temat rodzaju transportu dla danego dokumentu magazynowego (np. kurier, transport własny).
Aby dokonać wyboru transportu na dokument musimy zaznaczyć funkcję dostępną w ustawieniach oprogramowania (). Od tej pory w oknach dokumentów znajdziemy pole umożliwiające nam wybór transportu (patrz poniżej).
Ponieważ lista dostępnych środków transportu jest pusta, należy w pierwszej kolejności zdefiniować rodzaje transportu - w tym celu przechodzimy do głównego menu oprogramowania do zakładki . Zostanie uruchomione moduł .
Za pomocą klawisza formujemy rodzaje transportu, na przykład: "Kurier X", "Kurier Y", "Transport własny" - podając nazwę transportu w polu .
Po zdefiniowaniu przez nas środków transportu jesteśmy w stanie dodać (określić) je na dokumencie magazynowym (patrz poniżej).
Pole umożliwia wprowadzenie numeru ewidencyjnego danego transportu.
Dane na temat środka transportu używane są w celu informacyjnym. Zostaną one wyświetlona na dokumencie magazynowym. Aby jednak informacja ta była wyświetlana na dokumentach należy ją zdefiniować na dokumencie w edytorze dokumentów. Jak edytować szablon dokumentu magazynowego za pomocą edytora LoMag dowiesz się tutaj.
Danymi informacyjnymi, tak jak w przypadku rodzaju transportu, są również dane na temat grupy kosztów (np. "Inwestycja", "Art. Biurowe", "Art. Higieniczne"). Funkcja staje się przydatna jeżeli prowadzimy ewidencję wewnętrznych materiałów, poprzez grupowanie towarów po kosztach.
W celu zastosowania grupy kosztów na dokumentach magazynowych zaznaczamy w ustawieniach opcję - od tego momentu w modułach wszystkich dokumentów znajdziemy pole umożliwiające nam zdefiniowanie grupy kosztów (patrz poniżej).
Ponieważ lista grup kosztów jest pusta, należy w pierwszej kolejności określić poszczególne grupy kosztów - w tym celu przechodzimy do głównego menu oprogramowania do zakładki . Zostanie uruchomione okno zarządzania grupami kosztów.
Podobnie jak w module , za pomocą przycisku definiujemy rodzaje grupy kosztów; mogą to być na przykład "Inwestycja", "Art. biurowe", "Art. higieniczne" podając ich nazwę w polu .
Po zdefiniowaniu przez nas grup kosztów, jesteśmy w stanie dodać (określić) je na dokumencie magazynowym (patrz poniżej).
Dane na temat grupy kosztów używane są w celu informacyjnym i zostaną wyświetlone na dokumencie magazynowym. Aby jednak informacja ta była wyświetlana na dokumentach należny ją zdefiniować na dokumencie w edytorze dokumentów. Jak edytować szablon dokumentu magazynowego za pomocą edytora LoMag dowiesz się tutaj.
Oprogramowanie pozwala nam na obsługę opakowań towaru, które wraz z dodaniem towaru zostaną automatycznie dodane na dokument magazynowy. Jeżeli chcemy skorzystać z możliwości opakowań, przechodzimy do i zaznaczamy opcję .
W pierwszej kolejności należy zdefiniować nasze opakowania jako nowy towar w module - dodajemy () nowy towar, np. "Opakowanie plastikowe 10L". Generujemy dla niego kod kreskowy, a następnie określamy (nową) grupę towarów, np. "Opakowania" oraz (nową) jednostkę miary, np. "Skrzynka". Po czym klikamy przycisk .
Aby przed chwilą dodane opakowanie było automatycznie dodawane do produktów przy ewidencji magazynowej, musimy je określić przy informacjach o towarach - w tym celu edytujmy () towar, dla którego chcemy dodać opakowanie. Następnie określmy pole i zapisujemy zmiany.
Po zastosowaniu powyższych czynności, wraz z dodaniem towaru na dokument, zostanie również automatycznie dodana odpowiednia ilość opakowań (patrz poniżej).
Numery seryjne towarów są stosowane na różnego rodzaju urządzeniach w celu identyfikacji miejsca i czasu wyprodukowania oraz ustalenia legalności pochodzenia danego towaru. Oprogramowanie magazynowe LoMag umożliwia swoim klientom dodawanie informacji o numerach seryjnych towarów do bazy oprogramowania. W celu włączenia funkcji numerów seryjnych towarów przechodzimy do ustawień programu LoMag i włączamy funkcję .
Numery seryjne w kartotece towarów.
Pierwszą styczność z numerami seryjnymi napotkamy podczas dodawania nowego towaru w module . Dodajmy zatem przykładowy towar, który zawiera numer seryjny, np. "Telewizor LED 42""" - jak poprawnie dodać towar do modułu dowiesz się tutaj.
Po wprowadzeniu danych towarowych do pól okna dodawania nowego towaru klikamy . Zwróćmy uwagę na określoną ilość towaru, jaka znajduje się na magazynie (), ponieważ po kliknięciu przycisku zostanie wyświetlone okno dodawania numerów seryjnych, odpowiadających liczbie stanu początkowego.
Następnie w oknie wprowadzamy kolejno numery seryjne dla towarów znajdujących się już na magazynie - w polu podajemy numer seryjny towaru, a następnie klikamy . W bazie oprogramowania zostanie zapisany numer seryjny odpowiadający danej, bieżącej jednostce towaru.
Po wprowadzeniu odpowiedniej ilości numerów seryjnych dla bieżącego towaru klikamy przycisk . Okna, , zostaną zamknięte.
Numery seryjne na dokumentach PZ.
Podczas przyjmowania produktów na stan magazynowy, jesteśmy zobowiązani do określenia numerów seryjnych dla danych towarów. Przykładowo przyjmujemy na magazyn dwie nowe sztuki naszego towaru ("Telewizor LED 42"""). W tym celu tworzymy dokument . Dodajemy () dwie sztuki naszego towaru, a po kliknięciu przycisku zostanie wyświetlone wcześniej poznane okno , w którym wprowadzamy numery seryjne bieżącego, przyjmowanego towaru.
Numery seryjne na dokumentach WZ.
Moduł numerów seryjnych podczas wydania towaru z magazynu jest nieco inny niż przy dokumencie . Przejdźmy zatem na dokument , otwórzmy okno dodawania nowego towaru, wyszukajmy nasz produkt ("Telewizor LED 42""), określmy ilość wydania towaru (przykładowo 3 szt.) oraz wybierzmy towar z konkretnych dostaw (przykładowo 2 szt. z dokumentu BO i 1 szt. z dostawy PZ000023/13 - M1), a następnie użyjmy przycisku , po którym zostanie wyświetlone okno .
W module znajdziemy listę numerów seryjnych bieżącego, wydawanego towaru (). W celu określenia odpowiednich numerów seryjnych dla wydawanych towarów - zaznaczamy je w części okna , a następnie za pomocą klawisza przenosimy numery do części interfejsu .
Podczas wybierana numerów seryjnych zwróćmy uwagę na wybór dostaw, jakie określiliśmy w części w oknie dodawania nowego towaru na dokument.
Dla przykładu były to 2 szt. z dokumentu BO i 1 szt. z dostawy PZ000023/13 - M1 - musimy zatem wybrać odpowiednie numery seryjne, czyli 2 numery nadane na dokumencie BO i 1 numer nadany przy przyjęciu magazynowym o nr. PZ000023/13 - M1 (patrz poniżej).
Poprawność wybranych numerów seryjnych została zasygnalizowana komunikatem OK.
W przypadku błędnego określenia numerów seryjnych do wybranych dostaw, program LoMag zauważy różnicę i wyświetli komunikat błędu. Oprogramowanie uniemożliwi kontynuację pracy, do czasu określenia przez magazyniera poprawnych numerów seryjnych, przyporządkowanych odpowiednim dostawom.
Istnieje również możliwość automatycznego przypisania numerów seryjnych przez oprogramowanie LoMag, używając przycisku .
Po wybraniu odpowiednich kodów seryjnych klikamy . Po czym towar zostanie dodany na dokument wraz z numerami seryjnymi.
Moduł lub , znajdziemy również na pozostałych dokumentach magazynowych (, , , , , , ).
Historia numerów seryjnych.
Moduł służy do sprawdzenia historii towaru z danym numerem seryjnym; można go uruchomić z menu głównego .
Historię numerów seryjnych można wyświetlić za pomocą pola wyszukiwań - wprowadzając cały lub częściowy numer seryjny.
Powyższy przykład wyświetla historię ruchów magazynowych dla przykładowego numeru seryjnego "NS000123456".
Istnieje również możliwość wyszukania numerów seryjnych na podstawie fragmentu tekstu, na przykład po nazwie produktu - w tym celu korzystamy z pola .
Należy podkreślić różnicę powyższych rodzajów wyszukiwań. Wyszukanie historii po numerze seryjnym wyświetliło historię dla danego wyszukiwanego numeru seryjnego, natomiast wprowadzając nazwę towaru w polu , została wyświetla historia wszystkich numerów seryjnych tego towaru.
W przypadku, gdy na magazynach znajdują się towary, które posiadają datę ważności, (np. lekarstwa, artykuły spożywcze) możemy użyć funkcji numerów serii i datę ważności w celu oznakowania i zabezpieczenia towarów przed zbyt długoterminowym magazynowaniem, co w konsekwencji prowadzi do degradacji towaru.
Numer serii i data ważności na dokumentach PZ.
W celu włączenia obsługi numerów serii i dat ważności produktów zaznaczamy funkcję dostępną w ustawieniach oprogramowania LoMag. Następnie przechodząc na dokument dodając () nowy towar, znajdziemy nowe pola dotyczące daty ważności oraz numeru serii towaru.
Wraz z przyjmowaniem towaru na magazyn określamy jego datę ważności i numer serii.
Podczas przyjęcia towaru na stan magazynowy został utworzony dokument PZ wraz z informacjami o numerze serii i dacie ważności przyjętego towaru.
Numer serii i data ważności - Raport towarów.
W celu monitorowania dat ważności towarów używamy narzędzia dostępnego w części menu głównego . Znajdziemy w nim szczegółowe informacje na temat towarów w magazynie.
Dla szybszego wyświetlenia interesujących nas towarów możemy określić grupę towarów (). Po wybraniu grupy zostaną wyświetlone jej towary. W kolumnie znajduje się informacja na temat daty ważności danego produktu. Kategorie tą możemy posortować, klikając w pozycję kolumny .
Numer serii i data ważności na dokumentach WZ.
Numer serii i data ważności towaru odgrywa również ważną rolę na dokumentach . Otwórzmy okno dodawania nowego towaru na dokument oraz wybierzmy towar, któremu została nadana informacja o serii i dacie ważności.
W części okna wyświetlają się wszystkie dostawy na magazyn z danym towarem. Wyświetlają się w niej również informacje o serii i dacie ważności, która może być pomocna w wybraniu odpowiedniego zestawu do wydania - jak wybrać towar z konkretnej dostawy na dokument opisaliśmy szczegółowo tutaj (patrz punkt "8. Podgląd i wybór dostaw - wybór towaru na dokument z konkretnej dostawy.")
Grupowanie towarów na dokumentach magazynowych to prosta funkcja do sumowania, łączenia tych samych towarów na jednym dokumencie. Aby skorzystać z możliwości funkcji sumowania towarów na dokumentach, zaznaczamy () pole dostępne w ustawieniach. Przechodzimy na jeden z dostępnych dokumentów w aplikacji LoMag, np. , następnie na dokument wprowadzamy dwukrotnie ten sam towar o różnych cenach.
Korzystamy z przycisku (dostępnego w polu narzędziowym modułu dokumentu), w celu sprawdzenia, jak program sumował dwa identyczne towary o różnych cenach (PODGLAD WYDRUKU #1).
Poniższy PODGLAD WYDRUKU #2 - przedstawia ten sam dokumentu magazynowy, jednakże bez zastosowania funkcji sumowania towarów na dokumencie.
Jak widzimy na PODGLAD WYDRUKU #1 ten sam towar został sumowany oraz została wyliczona średnia cena tych towarów.
Sumowanie towarów na dokumentach magazynowych może zostać wyłączone dla danego, pojedynczego dokumentu, odhaczając () pole dostępne w interfejsie okna dokumentów magazynowych (patrz poniżej).
Lokalizacje magazynowe (miejsca adresowe) umożliwiają sprawne określenie miejsca składowania towaru. Są niezbędne w przypadku, gdy mamy dużą ilość asortymentu rozmieszczonego w kilku pomieszczeniach lub na wielu regałach. W celu zastosowania funkcji lokalizacji magazynowej jesteśmy najpierw zobowiązaniowi do włączenia jej w module - w tym celu należy zaznaczyć pozycję funkcji .
Po włączeniu obsługi lokalizacje magazynowe, w górnym menu oprogramowania, w części pojawił się nowy moduł
Otwórzmy zatem nowy moduł umożliwiający dodanie nowej lokalizacji na magazynie.
Używając przycisku dodajmy nową lokalizację na magazynie. W oknie znajdziemy dwa pola , oraz .
W polu należy zdefiniować oznaczenie lokalizacji składowanego towaru. Taki kod może mieć dowolnie określoną i wybraną przez nas formę. Zaleca się utworzenie standardu, dzięki któremu wszystkie lokalizacje będą posiadać jednoznaczny format, który już sam w sobie będzie posiadał zdefiniowaną lokalizację. Format kodu lokalizacji magazynowej może mieć postać poniższego przykładu:
Gdzie:
#n - oznacza numer komory magazynowej
rr - oznacza numer regału
p - oznacza poziom regału "rr"
Tworząc kod w taki sposób możemy łatwo zdefiniować i odnaleźć daną lokalizację. Warto pamiętać, że standard oznaczeń lokalizacji magazynowych jest do naszej dyspozycji i może zawierać dowolne informacje.
W module znajdziemy również pole służące do szczegółowego opisywania miejsca składowego.
Dodajmy zatem jedną, przykładową lokalizację, kończąc czynność przyciskiem .
Utworzona lokalizacja została zapisana i jest dostępna w module . W celu ułatwienia pracy przy określaniu lokalizacji magazynowych, funkcja ta jest również dostępna na dokumentach magazynowych, w których możemy na bieżąco definiować nowe lokalizacje magazynowe dla przyjmowanych towarów na stan.
Podczas pracy z dokumentami magazynowymi istnieje możliwość wybrania zdefiniowanej już wcześniej lokalizacji (używając przycisk ) lub utworzenia nowej (za pomocą przycisku ) dla danego (np. przyjmowanego) towaru.
Określoną lokalizacje dla danego towar można sprawdzić w module , w kolumnie . Domyślnie kolumna jest niewidoczna, aby się pokazała w zestawieniu w "Wyszukiwanie w magazynie" należy ustawić jej widoczność w ustawieniach okna – wykorzystując w tym celu przycisk .
W celu sprawdzenia miejsca przechowywanego towaru (z danego ruchu magazynowego), skorzystamy z modułu , dostępnego w górnym menu – .
W przypadku, gdy zamiast lokalizacji danego towaru, interesuje nas dane miejsce w magazynie, korzystamy z poznanego już modułu ; informacja na temat tego, co znajduje się w danej lokalizacji magazynowej, jest wyświetlana w kolumnie .
Warto dodać, że jedno miejsce magazynowe może zawierać kilka różnych towarów.
Równocześnie jeden towar może być przechowywany w wielu różnych lokalizacjach.
Moduł umożliwia również sprawdzenie wolnych miejsc magazynowych - w tym celu należy skorzystać z funkcji sortowania danych, klikając w pozycję kolumny (patrz poniżej).
Może się zdarzyć, że musimy przesunąć towar w inne miejsce na magazynie, co wiąże się również ze zmianą zdefiniowanej lokalizacji w oprogramowaniu. Do tego celu można wykorzystać dokument przesunięcia międzymagazynowego - włączymy go za pomocą klawisza F7. Dodając wybrany towar do przesunięcia, określamy jego nowe położenie () oraz z pola określamy konkretną dostawę, która zostanie przeniesiona do nowej lokalizacji.
Funkcja zatwierdzenie ilości towaru po odczytaniu kodu kreskowego służy do automatycznej pracy z czytnikiem kodów. Praca wspomagana tą funkcją przyspiesza proces skanowania produktów – możemy kolejno skanować towary czytnikiem nie używając klawiatury(do zatwierdzenia zeskanowanego kodu). Szczególnie przydatne przy bezprzewodowym czytniku lub gdy skanowana ilości jest zawsze taka sama.
W celu wyłączenia funkcji dodatkowych, jakie zostały opisane powyżej w niniejszej instrukcji, przechodzimy do ustawień oprogramowania (), a następnie odhaczamy () daną funkcję, w celu jej wyłączenia (z dokumentów).
Oprogramowanie Lomag umożliwia nam dowolne konfigurowanie automatycznej numeracji dokumentów magazynowych. Domyślnie dokumenty mają oddzielną numerację dla każdego typu i magazynu w danym roku. Możemy utworzyć własne szablony numeracji dokumentów, wykorzystując znaki opisowe i specjalne(klucze).
Znaki opisowe są to znaki informujące nas najczęściej o typie dokumentu, (np. "PZ" - dokument przyjęcia na magazyn, "WZ" - dokument wydanie magazynowego). Znakami specjalnymi (kluczami) są natomiast informacje generowane automatycznie przez oprogramowanie(numer, rok, miesiąc itp.).
Znaki specjalne i ich oznaczenia:
W celu zdefiniowania własnego szablonu numeracji dokumentu magazynowego przechodzimy do ustawień oprogramowania, do części .
Następnie z pola wybieramy rodzaj dokumentu, dla którego chcemy ustawić szablon numeracji.
Po wybraniu rodzaju dokumentu, w polu wprowadzamy swój wzór numeracji dokumentu magazynowego.
W celu utworzenia szablonu dla przyjęcia magazynowego tylko z numerem i rokiem utworzenia dokumentu - w polu wprowadzamy wzór "PZ $$$$$$/yy", gdzie "PZ" - jest znakiem opisowym, informującym nas o rodzaju dokumentu, "$$$$$$" - jest znakiem specjalnym, generującym numeracje oraz znak "yy", nadający dwie ostatnie cyfry roku utworzenia dokumentu.
Po zapisaniu zmian, numer na dokumencie będzie przedstawiał się następująco:
Szablon ten definuje się dla dokumentu przyjęcia magazynowego z oddzielną numeracją w każdym roku, ale wspólną dla wszystkich magazynów.
W taki oto sposób za pomocą znaków opisowych oraz znaków specjalnych możemy utworzyć własny, dowolny szablon numeracji dokumentów magazynowych w środowisku LoMag.