Menu
Język: Program Magazynowy - Wersja angielska Program Magazynowy - Wersja polska

LoMag dla systemu Android działający online z bazą SQL przez WiFi (lub 3G/4G)

Nasza aplikacja dla Android "Program Magazynowy LoMag MSSQL" pozwala zamienić niemal każdy telefon lub tablet z systemem android w profesjonalny skaner kodów kreskowych. Zapis i odczyt danych odbywa się w czasie rzeczywistym bezpośrednio do bazy LoMag. Aplikacja może być też wykorzystana na profesjonalnych kolektorach danych z systemem Android do pracy online na bazie LoMag.

1. Wymagania oraz instalacja aplikacji

Minimalne wymagania to telefon, tablet lub kolektor z systemem android w wersji 2.1 lub nowszej. Aby sprawnie odczytywać kody kreskowe zalecany jest aby urządzenie posiadało kamerę w rozdzielczości Full HD (1920×1080) z funkcją Autofocus lub wbudowany czytnik kodów kreskowych. W przypadku ciemnych pomieszczeń zalecane jest doświetlenie kodów kreskowych przez flesz.

Pobranie aplikacji odbywa się za pomocą platformy Google Play. Aby przejść do pobrania produktu należy kliknąć tutaj lub uruchomić "Sklep Play" w swoim telefonie. W celu pobrania aplikacji należy posiadać darmowe konto Google Play i uruchomić "Sklep Play" w swoim telefonie:

Program Magazynowy

Po uruchomieniu Sklepu Play (jak powyżej) przechodzimy do wyszukiwarki aplikacji, a następnie wpisujemy do niej częściową nazwę aplikacji "lomag MSSQL".
UWAGA: W sklepie Play znajduje się kilka aplikacji o nazwie "LoMag". Proszę wybrać aplikację, która ma w nazwie MSSQL jak poniżej na zrzutach:

Program Magazynowy

Po zatwierdzeniu wybieramy na liście "Program Magazynowy LoMag MSSQL" i naciskamy ZAINSTALUJ, AKCEPTUJ, OTWÓRZ:

Program MagazynowyProgram Magazynowy

2. Konfiguracja połączenia aplikacji Android do bazy LoMag.

Baza LoMag wykorzystuje biblioteki Microsoft SQL Server 2005 lub nowsze. Aby urządzenie z Android mogło połączyć się do bazy muszą być zainstalowane te biblioteki i odpowiednio skonfigurowane. Najprostszym sposobem aby to zrobić jest wykorzystanie LoMag dla Windows. Instalator programu automatycznie instaluje i konfiguruje biblioteki Microsoft SQL Server na komputerze. Jeśli mamy już LoMag dla Windows wystarczy uruchomić Ustawienia / Praca w sieci / wybieramy 3 opcję "Ten komputer pełni rolę serwera" oraz "Autentykacja SQL Serwer". Proszę zanotować nazwę serwera z tego okna:

Program Magazynowy

Jeśli to była standardowa instalacja LoMag wraz z bibliotekami SQL nie trzeba zmieniać loginu i hasła oraz pozostałych parametrów. Program LoMag automatycznie udostępni bazę w sieci, otworzy port 1433 firewall i potwierdzi zakończenie konfiguracji jak poniżej:

Program Magazynowy

W przypadku gdy w tym miejscu program wyświetli komunikat o braku możliwości zmiany ustawień należy przeinstalować biblioteki SQL lub ręcznie skonfigurować serwer SQL tak by udostępniał bazę LoMag w sieci. W przypadku problemów prosimy o kontakt email serwis@longint.pl

Po skonfigurowaniu dostępu do bazy, możemy uruchomić aplikację na Android i wpisać nazwę serwera, którą wcześniej zanotowaliśmy (zaznaczona na zielono powyżej):

Program Magazynowy

Warto zaznaczyć "zapisz ustawienia" aby w przyszłości nie wpisywać ponownie nazwy serwera oraz upewnić się, że komórka jest połączona do sieci WiFi. Następnie naciskamy "Połącz":

Program Magazynowy

Po kilku sekundach powinno pojawić się okno logowania jak poniżej:

Program Magazynowy

W przypadku gdy w tym miejscu program wyświetli komunikat o braku możliwości połączenia z bazą lub logowanie trwa ponad minutę należy sprawdzić poniższe:

  • Urządzenie Android powinna mieć bezpośrednie połączenie z komputerem pełniącym rolę serwera : albo działać w tej samej sieci WiFi lub łączyć się z adresem IP komputera udostępnionego w sieci Internet np. przez hosting bazy MSSQL
  • Zdarza się, że programy antywirusowe blokują dostęp do serwera. Proszę na chwilę wyłączyć firewall i program antywirusowy i spróbować ponownie.
  • Naciśnij przycisk wyszukiwania przy nazwie serwera i sprawdź czy aplikacja odnajduje serwer za bazą SQL
  • Spróbuj użyć adresu IP serwera zamiast nazwy.

3. Opis dostępnych funkcji w aplikacji na urządzenia z systemem Android

Po połączeniu programu z bazą należy wpisać login i hasło zdefiniowane w programie LoMag dla Windows w menu Użytkownicy / Lista użytkowników. Jeśli użytkownicy nie zostali zdefiniowani naciskamy [OK]

W kolejnym kroku wybieramy magazyn, w któym będziemy pracować. W przypadku gdy mamy tylko 1 magazyn poniższe okno wyboru magazynu nie będzie widoczne.

Program Magazynowy

Poniżej widok głównego menu programu aplikacji Android po zalogowaniu i wybraniu aktywnego magazynu. Część opcji może być niedostępna w menu jeśli dany użytkownik nie ma zdefiniowanych uprawnień do danej funkcji:

Program Magazynowy

3.1 Menu Aktualny Stan

Program Magazynowy

W tym oknie możemy wyszukiwać towary po kodzie kreskowym lub fragmencie nazwy jak poniżej. Klikając na ikonę kodu możemy zeskanować kod produktu aby precyzyjnie odnaleźć produkt.

Program Magazynowy

Okno umożliwia również edycję i dodawanie nowych towarów do bazy. Dodając lub edytując towary możemy je opisać jak poniżej, wykonać zdjęcie wbudowanym aparatem, zeskanować kod towaru i zapisać towar do bazy.

Program Magazynowy

Przycisk "usuń towar" pozwala na usunięcie pojedynczego towaru lub zaznacznie kilku towarów do usunięcia. Uwaga: usnięcie towarów z kartoteki może być niemożliwe jeśli towar ma historię ruchów magazynowych.